Kulinarna podróż Ryana Socasha po Podkarpaciu

 In Aktualności

Ryan Socash – prowadzący kanału Kult America powraca z kultową serią Taste Testing. W najnowszym odcinku ponownie decyduje się spróbować polskich, tradycyjnych potraw. Tym razem pod lupę trafia regionalna, podkarpacka kuchnia.

 W najnowszym odcinku programu Kult America Ryan Socash odwiedza województwo podkarpackie. Celem jego wycieczki jest zapoznanie się z tradycyjną, regionalną kuchnią tego terytorium. Na trasie Amerykanina znalazły się miejscowości takie, jak: Przemyśl, Rzeszów, Pstrągowa, Kolbuszowa oraz Dubiecko.

Podczas kulinarnej podróży po województwie podkarpackim Ryan spróbował popularnych dla tego regionu: proziaków, zupy “Diabła i biskupa” i  tradycyjnego przekładańca z chleba. Podczas wizyty w rzeszowskim hotelu Bristol Tradition and Luxury prowadzący Kult America skosztował m.in.: tradycyjnego żurku oraz combra z sarny z dodatkiem świeżych borowików.

W materiale zaprezentowany został również popularny szlak Green Velo, który umożliwia turystom eksplorowanie malowniczych krajobrazów Polski. Jak przyznał sam prowadzący:

“Dzięki temu mogłem dokładniej przyjrzeć się zapierającym dech w piersiach widokom oraz dziedzictwu województwa Podkarpackiego”.

Recent Posts

Leave a Comment